Zmień język

EnglishGermanPolish

Czy w nowoczesnym salonie mogą znajdować się rzeźby?

gipsowe rzeźby
Udostępnij na mediach społecznościowych

Atrakcyjna aranżacja wnętrza powinna w umiejętny sposób łączyć w sobie zarówno elementy użytkowe o odpowiedniej dla swoich użytkowników funkcjonalności, jak i przedmioty czysto dekoracyjne, które korzystnie wpłyną na wygląd urządzanej przestrzeni. Poza klasycznymi środkami takimi jak właściwie dobrane materiały wykończeniowe, meble oraz oświetlenie czy tekstylia istotnymi komponentami przestrzeni stają się również specjalnie zastosowane dodatki. Najczęściej wśród nich znajdują się obrazy lub odpowiednia ceramika, lecz coraz popularniejsze staje się korzystanie z modnych niegdyś rzeźb z brązu. Przekonajmy się, jakie ich rodzaje mogą pomóc w ozdobieniu przestrzeni i sprawdźmy, czy wpiszą się one w nowoczesne projekty.

Jakie rzeźby z brązu stosuje się w aranżacjach wnętrz?

Najpopularniejszymi rzeźbami wykorzystywanymi jako elementy dekoracyjne są typowe bibeloty, a więc przedmioty w postaci odlewów o niewielkich rozmiarach. Na ogół są to rozmaite statuetki o małych i średnich gabarytach, które pasują do każdej przestrzeni i nie wymagają zbyt dużej ilości miejsca, by można je było odpowiednio wyeksponować. Tam, gdzie jest to możliwe, stosuje się też elementy o większych rozmiarach od płaskorzeźb, przez popiersia aż po duże figury. Różnorodna bywa też tematyka przedstawień tego typu. W grę wchodzą zarówno zwierzęta, postacie ludzkie, jak i wyobrażenia religijne. Chętnie wybierane są ozdobne świeczniki, będące przykładem sztuki użytkowej.

Gdzie zwykle stosuje się rzeźby z brązu?

Rzeźby z brązu najczęściej są wybierane do aranżacji wnętrz utrzymanych w stylu tradycyjnym. Wiele z nich będzie się jednak również sprawdzało we wnętrzach urządzanych nowocześnie, gdzie mogą stanowić atrakcyjny kontrapunkt do elementów o mniej dekoracyjnym charakterze. Coraz częściej rzeźby są używane we wnętrzach eklektycznych, gdzie łączy się je z innymi przedmiotami wykonanymi w różnych stylach i porządkach.