Zmień język

EnglishGermanPolish

Czym różni się białe złoto od żółtego klasyku?

białe i żółte złoto
Udostępnij na mediach społecznościowych

Złoto jest zdecydowanie najbardziej wartościowym metalem szlachetnym, z którego wykonywana jest biżuteria. Wartość ta dotyczy nie tylko aspektu materialnego, ale także symbolicznego – królewski blask złota jest oznaką luksusu, obfitości i potęgi. Jubilerstwo potrafi wydobyć ze złota odcienie bieli, różu lub czerwieni, choć najczęściej spotykana jest biżuteria w kolorze białym i żółtym. Na czym polega różnica między białym i żółtym złotem?

Czym jest żółte złoto?

Złoto w swojej najbardziej powszechnej, żółtej odsłonie, to stop czystego metalu z domieszkami –srebra lub miedzi, której naturalnie czerwony kolor nadaje złotu nasyconą barwę. Im miedzi jest więcej, tym odcień staje się bardziej różowy. Stop złota i miedzi o czerwonej barwie cieszył się powodzeniem w dawnym ZSRR i określany bywa jako „ruskie złoto”. Z kolei większa ilość srebra pozwala uzyskać chłodniejszy, zielonkawy kolor złota. Dodatki z żółtego złota w szczególności pasują osobom o ciepłym typie urody. Pierścionki czy sygnety ze złota w stopach z miedzią lub srebrem są odporne na ścieranie, co odróżnia je od złota z dodatkiem tańszej substancji metalicznej – ligatury, która jest stosunkowo mało trwała.

Czym charakteryzuje się białe złoto?

Jeśli mowa o wytrzymałości, to należy podkreślić, że największą odporność na czynniki zewnętrzne wykazuje białe złoto. Z tego względu jest ono najchętniej wybierane przez producentów obrączek ślubnych – białe złoto może być noszone przez wiele lat i nie pojawi się na nim ani jedna rysa. Najbardziej trwałe jest złoto z domieszką palladu, co wyraźnie przekłada się na jego cenę – ten stop jest zazwyczaj droższy nawet od żółtego złota. Białe złoto może być również stopem złota i niklu, jednak ze względów zdrowotnych nie jest to popularne rozwiązanie. Biżuteria z białego złota dobrze podkreśla zimny typ urody, a przy tym jest o wiele bardziej wytrzymała od srebra.