Zmień język

EnglishGermanPolish

Na którym palcu nosić sygnet męski?

sygnet męski
Udostępnij na mediach społecznościowych

Sygnet jest ozdobnym pierścieniem, który w dawnych czasach symbolizował bogactwo i władzę, a jego historia sięga już starożytnego Rzymu. Kiedyś był powszechnie wykorzystywany jako pieczęć z herbem rodowym, służąca również do uwierzytelnienia i znakowania dokumentów. Współcześnie, ten element męskiej biżuterii jest często traktowany jako modny dodatek do klasycznych stylizacji.

Jakie funkcje pełni sygnet?

Niekiedy sygnet pełni funkcje nie tylko dekoracyjne, lecz także świadczy o prestiżu i przynależności do konkretnej grupy społecznej, co jest wciąż widoczne, szczególnie w środowisku absolwentów amerykańskich uczelni. Noszenie sygnetu może mieć także wymiar sentymentalny, jeśli jest pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

W obecnych czasach asortyment modeli męskiej biżuterii jest większy niż może się wydawać. Do wyboru są zarówno gładkie, minimalistyczne pierścienie, jak i sygnety o bogatych zdobieniach z dodatkiem kamieni szlachetnych. Jeśli chcesz sprawić mężczyźnie unikatowy, stylowy prezent to poznaj naszą ofertę złotych sygnetów dla mężczyzn.

Poznaj symbolikę związaną z noszeniem sygnetu

Zgodnie z polską tradycją, już od czasów, gdy sygnet stanowił atrybut szlachty, jest on noszony na serdecznym palcu lewej ręki. Z kolei biskupi oraz papież noszą obecnie sygnety na prawym palcu serdecznym. Posiłkując się angielską tradycją, sygnety mogą się również znajdować na małym palcu prawej dłoni.

Obecnie istnieje duża dowolność noszenia sygnetów, jednak warto być świadomym pewniej symboliki. Pierścień na palcu wskazujących nawiązuje do przywództwa, z kolei na kciuku do bogactwa. Sygnet na palcu środkowym może symbolizować równowagę, na palcu serdecznym siłę charakteru, natomiast na małym palcu podkreśla indywidualizm.