Zmień język

EnglishGermanPolish

Rzeźba z brązu w ogrodzie – jak wybrać tę najlepszą?

rzeźby
Udostępnij na mediach społecznościowych

Rzeźby stanowią tradycyjny element dekoracyjny stosowany już od czasów starożytnych, a poza funkcją ozdobną przez wieki stały się również jedną z ważniejszych form ekspresji artystycznej. Poza kojarzonymi najczęściej z tym obszarem sztuki kamieniem naturalnym i drewnem do ich tworzenia już od samych początków wykorzystywano spiż, a więc stop składający się z mieszaniny miedzi i cyny. Brąz cynowy jest używany do tworzenia odlewów także dziś, a współcześni twórcy przygotowują z niego zarówno okazałe pomniki, jak i popiersia czy klasyczne rzeźby dekoracyjne z brązu nierzadko będące kopiami rozmaitych dzieł sztuki, a także samodzielnie przygotowanymi projektami. Wiele z nich jest chętnie używanych do ozdabiania przestrzeni.

Rzeźby ogrodowe z brązu

Rzeźby ogrodowe z brązu powstają dziś stosunkowo rzadko z uwagi na bardzo wysokie koszty ich przygotowania, ponieważ elementy ustawiane w plenerze muszą być stosunkowo duże, a co za tym idzie, drogie będzie zarówno przygotowanie formy, jak i zakup potrzebnego do jej wypełnienia metalu. Wybór konkretnego projektu czy artysty, który podejmie się ich wykonania zależy od oczekiwań zamawiającego, jego preferencji estetycznych oraz możliwości finansowych. Znacznie częściej miłośnicy tej formy sztuki decydują się na mniejsze figurki, płaskorzeźby czy popiersia, które można wyeksponować we wnętrzu.

Jakie rzeźby ustawia się we wnętrzach?

Ilość rzeźb, na jakie można się zdecydować, by wzbogacić aranżację poszczególnych pomieszczeń, jest bardzo duża. Największą popularnością cieszą się zwykle niewielkie statuetki, będące odlewami o małych lub średnich gabarytach. Chętnie kupowane są też większe figury oraz wszelkiego rodzaju popiersia. Często we wnętrzach umieszcza się również niezwykle efektowne płaskorzeźby. Jeżeli chodzi o tematykę, to powodzenie mają motywy religijne, a także wszelkiego rodzaju sceny mitologiczne. Zwolenników mają też postacie ludzkie, zwierzęta oraz symbole patriotyczne.